2015-07-20_145928logo1sport-zmienia-450x223

Na start  regat Hotel Mercure Mrągowo Cup 1 sierpnia zgłosiło się 21 załóg. Przybyło 10 jachtów w grupie otwarto pokładowej ( wtym jedna deska windsurfingowa), oraz 11 jachtów kabinowych. Tradycyjnie zostały rozegrane 3 krótkie wyścigi, oraz jeden długodystansowy. Wyścig długodystansowy wyłonił zdobywcę Błękitnej Wstęgę Jeziora Czos 2015.

Regaty Hotel Mercure Mrągowo Cup zawierały niezwykle bogaty program. Składał się z części żeglarskiej i atrakcji w porcie przeznaczonych dla gości hotelu i kibiców. O godzinie 11.00 regaty zostały oficjalnie otwarte w Porcie Hotelu Mercure Mrągowo. Gośćmi byli Burmistrz Mrągowa Pani Otolia Siemieniec i członek kadry Polski w windsurfingu , wielokrotny Akademicki Mistrz Polski i Mistrz Świata w klasie RSX Pan Piotr Myszka. Pan Piotr pozdrowił uczestników regat, opowiedział o swoich dokonaniach i życzył żeglarzom silnego wiatru i walki fair.

Regaty rozpoczęły się o 12.30. Równolegle w porcie odywały się atrakcje:

1. Wyścigi małych łódek – dzieci i młodzież do lat 15 – na trasie ustawionej przez Marcina Dobrosielskiego w łódkach klasy optymist na pagaje. Tu zwyciężył Dawid Gogołowski
  2. Złap złotą rybkę – zawody wędkarskie dla małych i dużych. Tu zwyciężył Antek Szok.
  3. Wyścigi SUP – młodzież od lat 10 – trasa ustawiona przez Marcina Dobrosielskiego, na deskach z wiosłami (SUP). Zawodnicy ścigali się systemem pucharowym i zwyciężył Daniel Gintoft.
  4. Crosstrening – ćwiczenia kondycyjne – dla dzieci, młodzieży i dorosłych
  5. Terenowa gra drużynowa – dla dzieci – prowadzi Pan Marcin Gałka
  6. Live cooking – pokazy kulinarne na żywo szefa kuchni hotelu Mercure Mrągowo – chłodnik na 2 sposoby.

Nagrody w konkursach ufundował Hotel Mercure Mrągowo Resort & Spa

Zawody

Na trasie regat wiatr nie rozpieszczał, prognozy się sprawdziły. Wiało 3B w pierwszym wyścigu, a w każdym następnym wiatr tracił na sile, by w ostatnim wyścigu zamienić się we flautę. Kierunek zachodni dominujący z tendencją odkrętek od północy.

Po raz pierwszy do rywalizacji ŻGP Mrągowa stanęli młodzi żeglarze pływający na łódkach klasy Optymist. Hasło Mrągowskiego Towarzystwa Regatowego „Czos” o łączeniu pokoleń żeglarzy na wodzie jest wciąż żywe i przynosi barwne rezultaty.

Na trasie dochodziło do wielu ciekawych pojedynków. Zwłaszcza na starcie kiedy optymistki ruchliwe i sprawne niejednokrotnie dopływały w czubie do pierwszego górnego znaku ! Młodzi żeglarze ustawiali się zgrabnie na linii startu przy statku komisji i dopóki nie zakryły ich większe jachty dzielnie stawiali opór podczas sprawnych zwrotów.

Rywalizację w grupie otwarto pokładowej zdominowała Omega Diana, wygrywając wszystkie wyścigi. Pozostałe załogi wyraźnie zostawały w tyle, choć o drugie i trzecie miejsce trwała zacięta walka.

W kabinach bezkonkurencyjna była Delphia 24OD wygrywając trzy z czterech wyścigów. Tutaj walka o drugie miejsce była wyrównana i zacięta. Zakończona remisem punktowym walka wyłoniła wygranego w ostatnim wyścigu.

Ostatecznie w klasyfikacji jachtów kabinowych zwyciężył Grzegorz Pieczko wraz z Błażejem Bednarczykiem, Lucyną Pieczko i Karolem Dzido. Drugie miejsce zajęła ekipa Anioła w składzie: Dariusz Bałdyga, Dariusz Lubak i Julia Bałdyga. Tuż za nią, z identycznym dorobkiem punktowym, uplasowali się: Karol Góralczyk, Maciej Majak, Paweł Pawlicki i Dawid Wejkuć. W grupie łodzi otwarto pokładowych niepodzielny prym wiodła załoga: Aleksander Fereniec, Diana Siwik-Fereniec i Karol Rutkowski. Na drugim stopniu podium uplasowali się bracia: Sebastian i Jakub Jurkiewicz, którzy płynęli na Korsarzu. Trzecie miejsce po raz pierwszy zdobyła osoba, pływająca na desce windsurfingowej. Szymon Markiewicz dobitnie udowodnił, że windsurferzy mogą nawiązywać walkę z jachtami, a co więcej wychodzić z tej walki zwycięsko.

Wyścig Błękitna Wstęga J.Czos

Wyniki rywalizacji w wyścigach krótkich wskazywały, że pojedynek o Błękitną Wstęgę rozstrzygnie się pomiędzy omegą Diana i Delphią, lecz to Tango Anioł w środkowej fazie wyścigu dokonało niezwykłej sztuki i nadrobiło 700 metrową stratę i włączyło się w walkę o zwycięstwo. Kto wie, gdyby nie decyzja o skróceniu trasy to Błękitna Wstęga po raz pierwszy przeszłaby w ręce żeglarzy startujących na kabinówkach.

Podziękowania

Bardzo dziękujemy żeglarzom za udział w regatach w przyjacielskiej atmosferze. Dziękujemy gospodarzowi regat – sponsorowi tytularnemu regat, a zwłaszcza Pani Dyrektor Anecie Dryszel i współpracownikom z hotelu Mercure Mrągowo Resort & Spa. Na Państwa ręce składamy gorące podziękowania za zaangażowanie i pomoc w organizacji naszych regat. Ekipa z hotelu po raz kolejny udowodniła swój profesjonalizm i niezwykłą gościnność. Dziękujemy naszym znaomitym gościom Pani Otolii Siemienec i Panu Piotrowi Myszka za iepłe słowa i bycie z nami.

Zakończenie i after party odbyło się w klubie nocnym „Mrongovia” z widokiem na Czos. Wszystkie dyplomy wręczała osobiście burmistrz miasta Otolia Siemieniec, a puchary zostały wręczone przez dyrektor hotelu Panią Anetę Dryszel. Dodatkowo o godzinie 22.00 wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na dyskotekę. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Takie atrakcje tylko w Żeglarskim Grand Prix Mrągowa, dlatego zapraszamy wszystkich kibiców na ostatnią, finałową imprezę, która odbędzie się 29 sierpnia.