W sobotę, 30 maja 2014, w Mrągowie na jeziorze „Czos” odbyły się regaty Moto Mazury Cup, będące pierwszą eliminacją nowej imprezy żeglarskiej w Mrągowie Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa.

Regaty miały charakter otwarty, ograniczeniem było jedynie wykorzystywanie żagli podstawowych, czyli takich, na których jacht, żaglówka przekracza linię startu. Na start przybyło 20 jachtów. Największym było Tango , najmniejszym Laser. Przybyło kilka Omeg, Laserów, El bimbo i Beryli. Był również jacht będący ozdobą Mrągowa – drewniany „Biały Mazur”, a nawet wyczynowy jacht zaprojektowany dla żeglarzy niepełnosprawnych Scud 18.

Za sprawą załóg panowała serdeczna, radosna i przyjacielska atmosfera. Na wielu jachtach pływały rodziny, często z dziećmi. Na kilku łodziach stawiły się teamy regatowe. Byli również prawdziwi amatorzy i miłośnicy, a nawet kursanci żeglarstwa, którzy po raz pierwszy mieli okazję wziąć udział w regatach. Smaku regatom dodawała obecność w załogach bardzo wielu utytułowanych żeglarzy. Byli wśród nas Mistrzowie Świata, Europy i Polski. A wszytko w prawdziwie rekreacyjno sportowej atmosferze. Nie brakowało żartów i wesołych docinek. Na brzegu w gościnnym porcie – przystani Hotelu Mercure Mrągowo muzyka szantowa dopingowała zawodników. Pogoda sprzyjała. Piękne słońce, ciepło i zmienny wiatr tworzyły prawdziwie żeglarski klimat.

Regaty rozpoczęło przywitanie gości przez Adama Kalinowskiego – Komandora regat, podniesienie bandery przez poczet sztandarowy i oficjalne otwarcie regat przez Panią Burmistrz Otolię Siemieniec. Odprawę sterników przeprowadziła doświadczona Sędzina Pani Dorota Michalczyk. O godzinie 12.00 rozpoczęła się rywalizacja na wodzie. Regaty zabezpieczał bardzo sprawnie mrągowski WOPR.

Przy zmiennej pogodzie rozegrano cztery wyścigi ze wspólnego startu. W pierwszym flauta wystawiła cierpliwość żeglarzy na próbę, ale z każdym kwadransem się rozwiewało i nie brakowało również porywistych szkwałów, a regaty na wodzie zakończył wyścig długodystansowy. Po przeszło pięciu godzinach żeglarze powrócili do portu, aby roztaklować łódki i udać się na odpoczynek.

Po zaciętej rywalizacji puchar Moto Mazury Cup wśród łodzi otwarto pokładowych zdobyła przybyła gościnnie z Giżycka załoga jachtu Omega Sport : Piotr Małecki – sternik, Krzysztof Małecki i Patryk Wojtkiewicz. Pływali najszybciej i wygrali wszystkie wyścigi. Puchar Moto Mazury dla pierwszej załogi wśród jachtów kabinowych zostanie w Mrągowie, a dokładnie w siedzibie fundatora, ponieważ Karol Góralczyk sternik jachtu Daina – zwycięzcy rywalizacji jest przedstawicielem sponsora. W załodze Daina oprócz Karola Góralczyka o puchar walczyli Łukasz Dakszewicz i Paweł Pawlicki. Pełne wyniki poniżej. Otwarty charakter regat sprawił że oprócz rywalizacji ogólnej tworzyły się małe pojedynki np. walka wew pomiędzy jachtami El Bimbo Mrągowskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych, Laser kontra Omega sportowa, Beryl – Anathema kontra Czosia itd.

O godzinie 19.00 rozpoczęła się uroczystość zakończenia regat, wręczenie pucharów i dyplomów, oraz rozlosowanie przygotowanych przez sponsorów Bosch Diesel Service i Moto Mazury nagród.

Po uroczystości żeglarze i goście oddali się urokom after party w Estrada Cafe u Darka Bałdyga z pięknym widokiem zachodzącego słońca na J. Czos.

Organizatorem zawodów było Mrągowskie Towarzystwo regatowe „Czos” – patronatem było miasto Mrągowo, a impreza jest częścią programu Sport Zmienia Mrągowo.

Regatom towarzyszyły ekipy radia Zet Gold i Kuriera Mrągowskiego.

Dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w regatach za wspaniałą atmosferę i klimat. Rywalizacja sportowa była zaczynem do spotkania na wodzie pokoleń żeglarzy. Szczególne wyrazy szacunku i uznania składamy żeglarzom ze stowarzyszenia żeglarzy niepełnosprawnych, którzy nie odpuszczali i ramię w ramię walczyli z wiatrem i przeciwnikami.

Wszystkie załogi uzyskały 50 punktów za udział w regatach i 20 punktów w dół za miejsce.

 

Sponsorzy regat

Wyniki regat

 

20140531-_DSC0006

Relacja radiowa Radia Zet God

Relacja gazety Kurier Mrągowski: