2016-06-28_171709Regaty żeglarskie podczas Dni Mrągowa na jeziorze Czos stają się tradycją. W tym roku 2 lipca w sobotę Mrągowskie Towarzystwo Regatowe Czos zorganizowało regaty żeglarskie Hotel Anek Cup 2016- Festiwal Żagli ISSA, które były przedostatnią eliminacją Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa 2016.

Regaty rozpoczęło w Ekomarinie Mrągowo przywitanie żeglarzy i gości przez  Komandora regat Karola Góralczyka, gospodarza Mrągowa Panią Burmistrz Otolię Siemieniec, przedstawiciela sponsora tytularnego Filipa Klecana i Prezesa ISSA Pana Tomasza Lipskiego.  Aura wyjątkowo sprzyjała zawodom. Silny, równy wiatr z południa, temperatura na poziomie 26-29 stopni, pozwoliła odczuć, że zaczęły się wakacje.

Regaty rozpoczął  wyścig rodzinny, którego pomysłodawcą i patronem była ISSA. W wyścigu oprócz wyniku sportowego liczyła się również ilość załogantów na łódce z tej samej rodziny. Zwycięzcą wyścigu rodzinnego została rodzina Chodkowskich, gdzie pięciu członków jednej rodziny na jachcie Misja rywalizowało  również z pięcioosobową rodziną Dymerskich. Tu należy odnotować fakt, że rodzinie Dymerskich dzielnie „walczyła” 7 tygodniowa Maja Dymerska, która jak opowiedzieli rodzice smacznie zasnęła w trakcie halsówki.

Wyścig rodzinny po krótkiej trasie był przygrywką do rywalizacji w Ramach ŻGP Mrągowa. Rozegrano tradycyjnie 3 wyścigi krótkodystansowe i jeden długodystansowy wokół wyspy. Trasa trójkąt śledź, gdzie wyścigi trwały po ok 30 minut i wyścig długodystansowy dookoła wyspy trwający ok jednej godziny i 20 minut pozwoliła kibicom żeglarstwa na świetną obserwację rywalizacji, z żeglarzom na walkę o sławę i nagrody 🙂

Na trasie tworzyły się dwie grupy jachtów. W pierwszej dominowały dwie sportowe Omegi dwie D24, Tango Sport, katamaran Hobbie 16 i S600. W tej grupie dochodziło do bardzo ciekawych pojedynków, zwłaszcza że pomiedzy dwie Delphia D24 skutecznie wpływało i rozdzieliło na podium Tango sport – Misja. Katamaran braci Jurczyk raz po raz mieszało szyki w czubie jachtów otwartopokładowych, choć Omega z Susza wyrażnie zdominowała rywalizację.

 W drugiej grupie jachtów nieco wolniejszych, również kipiała walka, zwłaszcza pojedynki pomiędzy Phobos 18 i 420 często rozstrzygały się na przedostatniej długości śledzia.

W klasyfikacji jachtów otwarto pokładowych zwyciężyli goście z Susza pływający na omedze: Piotr Bokota, Konrad Bokota, Paweł Bokota. Drugie miejsce wywalczył ubiegłoroczny finalista Marcin Dobrosielski wraz z Maciejem Ponikowskim i Szymonem Dobrosielskim, a na trzecim miejscu uplasowali się Sebastian i Jakub Jurkiewicz. Klasę jachtów kabinowych wygrała z kolei załoga Delphi 24 OD: Jakub Malicki, Piotr , Rafał Parucki, Paweł Żelazny. Rywalizacja o drugie miejsce była niezwykle zacięta i na remisie ostatecznie na drugim stopniu podium stanęła załoga Misji. Trzecie miejsce wywalczyli z kolei: Grzegorz Pieczko, Lucyna Pieczko i Błażej Bednarczyk. Uroczystość zakończenia regat odbyła się w Hotelu Anek – siedzibie sponsora tytularnego. Wszyscy żeglarze zostali bardzo serdecznie przyjęci. Uroczystość rozdania pucharów, dyplomów i nagród zostanie na długo nam w pamięci. Mała Maja Dymerska jako najmłodszy zawodnik otrzymała specjalna nagrodę od ISSA. Emocje podczas losowania nagród, również dopisywały zwłaszcza, gdy mali pomocnicy losowali Bal Sylwestrowy w Hotelu Anek, czy zegarek regatowy Ronstana. Po raz kolejny poświadczamy, że Hotel Anek to prawdziwa przystań, gdzie można znaleźć wytchnienie i odpoczynek. After Party zorganizowane zostało na tarasie hotelowym w bezpośredniej bliskości jeziora. Po drugiej stronie Czosu w afiteatrze brzmiały dzwięki koncertów Natalii Nykiel i Coma.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom regat. To za waszą sprawą panowała tak serdeczna, radosna i przyjacielska atmosfera. Dziekujemy również wszystkim osobom i firmom, oraz naszym partnerom za wspólną pracę i wysiłek przy organizacji naszych regat.

Rywalizacja sportowa trwa dalej w najlepsze. Przed nami już tylko ostanie regaty eliminacyjne, które wyłonią tegorocznych finalistów cyklu.

 

Wyniki:

kabinowe

otwarto pokladowe