Nad malowniczym j. Czos w porcie Ekomarina zebrało się 60 żeglarek i żeglarzy aby wystarować w regatach Arkodach Cup / Błękitna wstęga jeziora Czos.

Regaty były czwartą eliminacją Żeglarskiego Grand Prix Mragowa 2017. Warunki pogodowe idealne. Słońce, wiatr, ciepłe powietrze i woda. Na start przybyło 6 łodzi kabinowych i 22 łodzie otwartopokładowe. Grupę otwartopokładową po raz pierwszy w historii ZGPM zasiliła wesoła ekipa młodzierzy na łódkach L’Equipe pod dowództwem Agnieszki Stefańskiej na 470. Przybyły również dwie dzielne młode żeglarki na deskach windsurfingowych, pięć omeg. Wszyscy stawiali na dobra zabawę, ale duch rywalizacji pojawił się zaraz po pierwszym sygnale startowym. Sędziami regat byli bardzo doświadczeni Iza i Przemysław Świąć.

Regaty rozpoczęło przywitanie żeglarzy i gości przez Komandora regat Karola Góralczyka, gospodarza Mrągowa Burmistrz Otolię Siemieniec oraz przedstawicieli sponsora tytularnego firmy Arkodach, Panią Wiolettę Cagara. Zgodnie z obowiązującą formułą zostały rozegrane 3 wyścigi krótkodystansowe i jeden wyścig długodystansowy. Dodatkowa atrakcją zawodów było rozegranie wyścigu o Błękitną Wstęgę w formule Super Open – czyli na żaglach dowolnych.  Był to wyścig łączony wszystkich załóg i nie był zliczany do ostatecznej klasyfikacji ŻGP Mrągowa.

Kierunek wiatru taki jak zazwyczej na Czosie zachodni, z tendencją do odkręcania na północ 3B w szkwałach do 5B. Trasa krótka, techniczna, wymagała dobrego startu i pełnej koncentracji z uwagi na tłok. Wyścigi krótkie trwały po około 20 minut. W klasie open kabinowej, od pierwszego do ostaniego wyścigu dominowały D24, a zwłaszcza Kuba Malicki, ponieważ wygrali wszystkie wyścigi. Podział sił zaznaczył się w całej stawce ponieważ przez wszystkie wyścigi łódki przypływały w klasie kabinowej na tych samych miejscach. sic!

W klasie open otwartopokładowej trwała zażarta walka. W tej grupie przed regatami otwarta była rywalizacja o finał. Do rywakizacji przystąpiło kilku nowych i bardzo doświadczonych zawodników, którzy mogli popsuć szyki pretendentom. Byli to iławska omega z Piotrkiem Bokota i synami, mrągowska załoga Tomka Stefańskiego z zawodnikami z Baza Mrągowo na omedze wyposażonej w trapez, 470-tka z Agnieszką Stefańską na sterze.

Wyścig o Błękitną Wstęgę jeziora Czos 2017 wygrała załoga Karawajczyk / Olczak na katamaranie Extreme 7 broniąc tytuł z 2016 roku !