plakat1

W Mrągowie, na malowniczo położonym jeziorze Czos, w weekend między 7 a 8 maja odbyły się pierwsze w historii regaty z cyklu Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Powróciły również regaty eliminacyjne Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa. Żeglarze mieli więc wiele powodów do uczestnictwa. Dodatkowym atutem była pogoda, która okazała się bardzo łaskawa. Było nie tylko ciepło, ale również momentami wietrznie. Na start przybyło 28 załóg, w tym aż 18 z różnych, często dalekich, zakątków Polski. W ciągu dwóch dni rozegrano 7 wyścigów : 6 krótkich systemem trójkąt-śledź oraz jeden wyścig długodystansowy dookoła mrągowskiej wyspy. Regaty okazały się wymagające. Częste zmiany kierunku podmuchów wiatru wymagały szybkich reakcji na wodzie. Zawody prowadził doświadczony sędzia Dorota Michalczyk.

W ramach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych wyścigi odbywały się w 4 klasach: T1, T2, T3 oraz Open, która mieściła wszystkie jachty startujące w zawodach. W grupie T1 sklasyfikowano 5 jachtów, a walka o zwycięstwo trwała do ostatniego niedzielnego wyścigu. Ostatecznie zawody wygrali zawodnicy startujący na Maribo – Marian i Łukasz Zielińscy. Drugie miejsce zdobył sternik Andrzej Kęder w raz ze swoją załogą: Anna Zarzycka, Grażyna Marczewska. Na najniższym stopniu podium uplasowali się z kolei: Piotr Malicki i Jakub Kilian. W klasyfikacji T2 bezkonkurencyjny okazał się Piotr Adamowicz oraz Janusz Radomski, którzy startowali na Neoprofilu. Załoga wygrała wszystkie sobotnie wyścigi. Drugie miejsce zajęli: Piotr Matwiejczuk i Arkadiusz Jabłoński. Walka o trzecie miejsce trwała za to do ostatniego wyścigu, w którym ostatecznie zwycięstwo odniosła ekipa Piątki +: Tomasz Kopytko, Magdalena Ostrowska-Kopytko, Antoni Kopytko i Michał Lis. Ostatnia kategoria T, tak jak w pozostałych klasach T, padła łupem przyjezdnych. Z zawodów zwycięsko wyszła załoga Santany: Jacek Samsel, Witold Jabłoński, Grzegorz Budziszewski oraz Wiesława Samsel. Drugie i trzecie miejsce podzieliły między sobą dwie Legendy: Michał Brzozowski i Karol Bartosiewicz; Andrzej Brzozowski, Marek Bubiak oraz Grzegorz Mrowicki. W kategorii Open prym wiodły jednak ekipy z Mrągowa. Po nieprawdopodobnie skutecznym finiszu w wyścigach niedzielnych zwyciężyła załoga startująca na omedze: Aleksander Fereniec i Karol Rutkowski. Tuż za nim uplasowała się załoga Delphi 24 One Design: Grzegorz Pieczko, Lucyna Pieczko oraz Błażej Bednarczyk. Na ostatnim stopniu podium stanęli Piotr Adamowicz wraz z Januszem Radomskim.

Oprócz eliminacji PPJK odbyły się również pierwsze regaty z cyklu Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa. Zawodnicy zgodnie z mottem Mrągowskiego Towarzystwa Regatowego „Czos”, czyli „łączeniem pokoleń żeglarzy na wodzie”, zostali sklasyfikowani w dwóch kategoriach: jachtów kabinowych i otwarto pokładowych. W klasyfikacji jachtów kabinowych zwyciężyła załoga Grzegorza Pieczki. Drugie miejsce zajęła ekipa w składzie: Jakub Malicki, Jerzy Penczonek, Paweł Żelazny i Tadeusz Kozakiewicz. Na trzecim stopniu podium po raz kolejny pojawił się Piotr Adamowicz i Janusz Radomski. Kategorię jachtów otwarto pokładowych wygrała załoga Aleksandra Fereńca. Tuż za nim uplasowali się: Marek Karawajczyk i Justyna Olczak, startujący na katamaranie. Trzecie miejsce uzyskał Kacper Olszewski wraz z Alicją Perżyńską i Zbigniewem Olszewskim.

To był bardzo żmudny weekend, ale obfitujący w liczne atrakcje. Organizator za każde miejsce na podium w klasyfikacjach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych oraz dla najlepszych ekip Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa dawał unikalne puchary. Oprócz tego, każda załoga w każdej klasyfikacji dostała pamiątkowy dyplom za zajęte miejsca. Zarówno w piątek, jak i w sobotę, odbyły się imprezy integrujące polskie środowisko żeglarskie. Pierwsza impreza odbyła się w hotelu Siwik Holiday, na której mogliśmy usłyszeć niezwykle utalentowaną Natalię Zarębę ze Szczytna oraz znanego mrągowskiego śpiewaka Przemka Maruchacza. Po sobotnich zmaganiach odbyło się after party w restauracji Estrada pod amfiteatrem, gdzie odbyło się losowanie nagród ufundowanych przez sponsorów oraz koncert zespołu Szybki Montaż.

Zapraszamy serdecznie na następne regaty z cyklu Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa, które odbędą się 4 czerwca oraz na regaty Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, które odbędą się w 21-22 maja we Włocławku.

 

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=Kyt_1RXXHTU” ] [kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=iWl3dJ0AEe4″ ]