Otwarcie sezonu żeglarskiego w Mrągowie

5-6 maja 2018 roku na malowniczo położonym jeziorze Czos odbyły się pierwsze regaty eliminacyjne Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa 2018 – Puchar Burmistrza Mrągowa oraz Mrągowo Open Gościniec Molo Cup. Oprócz klas klasyfikowanych w ŻGP Mrągowa (kabinowe i otwarto pokładowe), dzięki współpracy z Klubem Sportowym „Baza” Mrągowo wystartowały również zawodnicy pływający na L’Equipe’ach i deskach UKS, a początkujący żeglarze mogli się zmierzyć ze sobą i sprawdzić swoje umiejętności na oddzielnej trasie w klasie Optimist.

Dzięki współpracy z Klubem Sportowym „Baza” Mrągowo nasze motto: „łączenia żeglarskich pokoleń na wodzie” zdecydowanie przybrało na sile – powiedział Karol Góralczyk, Prezes Mrągowskiego Towarzystwa Regatowego „Czos”. – Mrągowski akwen jest wymagający nie tylko dla początkujących adeptów żeglarstwa. To jednak dzięki takim inicjatywom sportowcy nabierają początkowe szlify. W takich miejscach rodzą się przyszłe gwiazdy tego sportu – dodał na zakończeniu imprezy Jarosław Bazylko, Wiceprezes ds. śródlądowych Polskiego Związku Żeglarskiego. Otwarcie sezonu żeglarskiego do także okazja do złożenia wyrazów podziękowania dla gozpodarzy miasta za poczynione inwestycje. Prezes MTR Czos Karol Góralczyk w imieniu żeglarzy złożył symboliczne podziękowania dla Burmistrza Mragowa Pani Otolii Siemieniec za decyzję i realizację nowoczsnego i solidnego pomostu przy slipie na Ekomarinie, który przez wiele lat posłuży mieszkańcom i gościom Mrągowa. Pani Burmistrz dokonała również symbolicznego otwarcia.

Pogoda na majówkę była po raz kolejny przychylna dla żeglarzy i kibiców. Wiatr, wiejący z kierunków północnych w porywach nawet do 10 m/s, spowodował, że regaty były wymagające nie tylko dla początkujących żeglarzy. Wywrotek tym razem nie brakowało. Ostatecznie w klasyfikacji jachtów kabinowych zwyciężyli: Jakub Malicki, Justyna Olczak, Kacper Malicki, Mariusz Olszewski i Arkadiusz Szajkowski. Drugie miejsce przypadło dla załogi Dariusza Bałdygi, a ostatnie miejsce na podium wywalczyła przyjezdna ekipa z Ostródy ze sternikiem Tomaszem Kopytko na czele. W klasie jachtów otwarto pokładowych wystartowało 12 łódek. Tym razem puchar za pierwsze miejsce trafił do Tadeusza Kozakiewicza, który królował na katamaranie. Drugie miejsce zajęli Sebastian Jurkiewicz i Jakub Jurkiewicz, a trzecie miejsce zdobyli Piotr Bokota, Paweł Bokota i Piotr Listkowski.

W niedzielnej klasyfikacji Open, rozgrywanej na dodatkowych żaglach, zwyciężyli bracia Jurkiewicz. Sternik Sebastian zaskoczył wszystkich obecnych gdy zrzekł się nagrody głównej, czyli łodzi wiosłowej wartej 2000 zł i przekazując wygraną na tegoroczny finał cyklu, który odbędzie się 25 sierpnia. Na niższych stopniach podium uplasowali się załogi dwóch jachtów kabinowych dowodzonych przez Tomasza Kopytko i Jakuba Malickiego.

Zawodnicy ścigali się również w klasyfikacjach Klubu Sportowego „Baza” Mrągowo. W klasie Deska UKS zgłosiło się 6 zawodników. Puchar za pierwsze miejsce bezapelacyjnie trafił do Nadii Kulik, która wygrała wszystkie starty. Wśród mężczyzn tryumfował z kolei Wiktor Kocenko. Najmocniej obsadzona była klasa L’Equipe, w której wystartowało 16 załóg. Ostatecznie zawody wygrali przedstawiciele z Mrągowa: Radosław Parzych i Grzegorz Sitarek. Drugie miejsce, z jednym punktem straty, zdobyli Marcel Wolętek i Kosma Krecz, a na trzecim miejscu uplasowała się ekipa z Gdańska: Anna Żynda i Jacek Argulewicz.

Rozpoczęcie tegorocznego sezonu żeglarskiego obfitowało w liczne atrakcje i koncerty szantowe. Na scenie mrągowskiego molo wystąpili: Fajer solo, Szantaż oraz Mietek Folk. To jednak dopiero początek tegorocznych sportowych zmagań na wodzie, dlatego już teraz zapraszamy na kolejne eliminacje ŻGP Mrągowa organizowane ponownie wraz KS „Baza” Mrągowo – Hotel Anek Cup – które odbędą się już 9 czerwca.

Do ŻGP Mrągowa kwalifikowane sa wyniki z grup jachty otwartopokładowe i jachty kabinowe.