534771_10150796056877910_1772219543_nlogo1

sport-zmienia-450x223

 

 

[hr]

 

W sobotę, 18 lipca 2015, w Mrągowie na jeziorze „Czos” odbyły się regaty Hotel Anek Cup – Błękitna Wstęga J. Czos, będące czwartą eliminacją  Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa 2015.

Regaty miały charakter otwarty, ograniczeniem było jedynie wykorzystywanie żagli podstawowych i podział na jachty kabinowe i otwaropokładowe. Zgłosiło się  19 jachtów. Otwarcie regat nastapiło na promenadzie przy Amfiteatrze w gościnnych progach Cafe Estrada.

Regaty rozpoczęło przywitanie żeglarzy i gości przez  – Komandora regat Karola Góralczyk, gospodarza Mrągowa Panią Burmistrz Otolię Siemieniec i przedstawiciela sponsora tytularnego Pana Filipa Klecan. Podniesienie bandery przez poczet sztandarowy to stały element każdych regat.

Regaty zabezpieczał Mrągowski WOPR, z bardzo sprawną drużyną pod dowództwem Pana Andrzeja Damazy. Sędzią regat był Pan Bartłomiej Michalczyk.

Za sprawą załóg panowała serdeczna, radosna i przyjacielska atmosfera. Na wielu jachtach pływały rodziny, często z dziećmi. Na kilku łodziach stawiły się teamy regatowe. Byli również prawdziwi amatorzy i miłośnicy żeglarstwa, którzy po raz pierwszy mieli okazję wziąć udział w regatach. Smaku regatom dodawała obecność w załogach bardzo wielu utytułowanych żeglarzy. Byli wśród nas mistrzowie Europy i Polski. A wszytko w prawdziwie rekreacyjno sportowej atmosferze. Ciepło i zmienny wiatr tworzyły prawdziwie żeglarski klimat.

Przy bardzo zmiennej pogodzie rozegrano trzy wyścigi ze wspólnego startu. W pierwszym wiatr 3-4 pozwolił na bardzo sprawne i efektowne żeglowanie. Prognozy przewidywały osłabnięcie wiatru. Niestety sprawdziły sie i po drugim wyścigu, gdzie wiatr stracił siłę napłynęła nad Czos deszczowa chmura i wiatr zamarł. Sędzia co prawda puścił 3 wyścig, ale zmuszony był go przerwać. Po kwadransie wiatr się pojawił, ale kierunek zmienił się o 180 stopni. Służby odpwiedzialne za organizację trasy bardzo sprawnie na nowo skonfigurowały trasę trzeciego wyścigu. Niestety wiatr zamienił się w zefirek i trasa została skrócona. Na starcie trzeciego wyścigu 4 łódki złapały się w pułapkę falstartu, omega Diana zawróciła, pozostałe : Czosia, katamaran Stomasz i Delphia 24 nie zawróciły i decyzja o pozostaniu na trasie była brzemienna w skutkach, zwłaszcza dla Grzegorza Pieczko, sternika Delphia 24, ponieważ pomimo wygranych dwóch wyścigów kara punktowa za OCS była tak dotkliwa, że po podsumowaniu wyników spadł z załogą na czwarte miejsce.

Ostani wyścig długodystansowy o Błękitną Wstęgę nie odbył się przez brak wiatru.

Zdecydowano aby jego rozstrzygnięcie odbyło się na następnych regatach.

W kabinach zwyciężyło Tango z załogą Bałdyga Dariusz, Bałdyga Julia i Lubak Dariusz, w otwartch Omega załogą Fereniec Arkadiusz, Siwik-Fereniec Diana, Rutkowski Karol.

Uroczystość zakończenia regat odbyła się w Hotelu Anek – siedzibie sponsora tytularnego regat. Bardzo dziękujemy za niezwykłą gościnność i serdeczne przyjęcie. Po raz kolejny poświadczamy, że Hotel Anek to prawdziwa przystań, gdzie znajdziesz wytchnienie i odpoczynek w doskonałych warunkach.

Puchary zostały wręczone dla zwycięzców obu klasyfikacji, najleszych załóg El bimbo i dla najstarszego zawodnika regat Pana Jana Cieślik. Gratulujemy.

Andrzej Bronicki wylosował podczas zabawy losowania nagrodę główną ufundowaną przez Państwa  Klecan – dwóosobowy wstęp na Sylwestra 2016. Każdy żeglarz wziął udział w losowaniu i nikt z uczestników nie odszedł z pustymi rękami. Dziękujemy za nagrody dla fundatorów: Hotel Anek, Panda, Serwispak, Lanex, miasto Mrągowo.

Dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w regatach. Rywalizacja sportowa trwa w najlepsze. Przed nami już tylko ostanie regaty eliminacyjne.

Szczegółowe wyniki

Galeria