W ostatni weekend maja w Mrągowie rozpoczął się tegoroczny cykl Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Impreza była także pierwszą eliminacją Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa 2021.

Po raz kolejny mrągowskie regaty otworzyły sezon startów w Pucharze Polski Jachtów Kabinowych (choć w zeszłym roku z powodu pandemii były wyjątkowo przesunięte na sierpień). W zawodach uczestniczyło tym razem 25 jachtów z całej Polski, a najdalszą drogę do przebycia mieli żeglarze z Kielc i Szczecinka. Wszystkie załogi zostały przyporządkowane do klas Pucharu Polski Jachtów Kabinowych: T1, T2, Open jednokadłubowe oraz kategorii Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa: jachty kabinowe, otwartopokładowe, Mariner 600 i Open.

– Cieszymy się, że po raz kolejny możemy w Mrągowie gościć żeglarzy z całego kraju i otworzyć cykl Pucharu Polskich Jachtów Kabinowych. Nasze miasto jest rozpoznawalne na żeglarskiej mapie Polski nie tylko ze względu na wielu świetnie wytrenowanych zawodników, lecz również na organizację tego typu imprez – powiedział burmistrz Mrągowa Stanisław Bułajewski, który otworzył regaty Kodmet&Norbud Cup, Memoriał Macieja Majaka.

Podczas ceremonii otwarcia byli obecni również: wójt gminy Mrągowo Piotr Piercewicz oraz prezes Pucharu Polski Jachtów Kabinowych Jarosław Bazylko. Mrągowskie Towarzystwo Regatowe „CZOS” po przywitaniu wszystkich zawodników postanowiło przyznać tytuł honorowych członków stowarzyszenia dla dwóch sponsorów, wspierających cykl Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa od wielu lat. Tym samym liczba osób w stowarzyszeniu zwiększyła się o: Teresę Kodorską-Mohr Przemysława Mohr z firmy Kodmet a także Iwonę i Andrzeja Sarnowskich z firmy Norbud.

 

W ciągu dwóch dni udało się rozegrać 7 wyścigów krótkich oraz jeden dodatkowy wyścig długodystansowy. Sędzią głównym regat był Andrzej Nowicki. W grupie T1 sklasyfikowano 5 jachtów. Pierwsze miejsce zajęła załoga Civitas Kielcensis: Franciszek Mochocki, Karol Michałek oraz Marcel Kuszewski. Tuż za nimi znaleźli się reprezentujący Olsztyn Mariusz Boliszewski Dariusz Chodorowski. Na ostatnim miejscu podium mogliśmy zobaczyć Macieja Jaskułę oraz Mariusza Baczyńskiego.

W klasyfikacji T2 zwyciężyli: Jacek OlubińskiNatalia Sak Jan Kurczewski. Na drugim miejscu z taką samą liczbą punktów zostali sklasyfikowani Piotr AdamowiczDominik Nowak Grzegorz Rokita. Podium zamknęła od wielu lat startująca w Mrągowie ekipa Zalewo: Piotr MatwiejczukGrzegorz Swat oraz Radosław Kamrowski.

W najliczniejszej klasie OPEN (jachty jednokadłubowe) pojawiło się 12 załóg. Pierwsze miejsce po dwóch dniach ciężkich zmagań wywalczyła mrągowska załoga: Hubert JabłońskiTomasz KrzywoszJakub Jurkiewicz, Sebastian Jurkiewicz, wyprzedzając w ostatnim wyścigu kolejnych zawodników startujących na Delphi 24 OD: Jakuba Malickiego, Kacpra MalickiegoMirosławę Wierzchowską Daniela Bembasa. Trzecie miejsce wywalczyli: Radosław CierpiałBartosz Grześ i Maciej Michalak.

 

Poznaliśmy również pierwszych zwycięzców w 4 klasyfikacjach Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa. Klasę jachtów kabinowych zdominowali zawodnicy startujący również w klasie T2. Zwycięzcą została załoga w składzie: Jacek Olubiński, Natalia SakJan Kurczewski. Wśród jachtów otwartopokładowych wygrała ekipa reprezentująca Hotel Robert’s Port: Emil Bałdyga, Robert Śliwiński i Bartłomiej Hajdukiewicz. Drugie miejsce zajęli również startujący na omedze Dariusz Bałdyga Dariusz Lubak a ostatnie miejsce na podium trafiło do Ilony Igi Niewiadomskich.  W klasyfikacji Open ŻGP Mrągowa powtórzyło się podium z tej samej klasy PPJK. W Marinerach 600 zwyciężył ubiegłoroczny tryumfator całego cyklu Łukasz Dakszewicz, startujący wraz z Bartoszem Boguckim. Na drugim miejscu znalazła się załoga z Warszawy: Krzysztof BudekJoanna Kamińska i Mateusz Budek. Trzecie miejsce zdobyła Aleksandra Mądrych Mateusz Boduch.

Pod koniec sobotniego dnia odbył się dodatkowy wyścig długodystansowy, upamiętniający postać byłego wiceprezesa MTR „CZOS” Macieja Majaka. Wśród 23 startujących łódek pamiątkowy puchar trafił do załogi Huberta Jabłońskiego. – Maciej Majak był niezwykłym człowiekiem, którego upór i zaangażowanie miał wpływ na rozwój naszego stowarzyszenia. Ale nie tylko naszego, bo działał w wielu organizacjach, a co chyba najistotniejsze, potrafił zjednywać ludzi, czego efektem jest pozostawienie wielu przyjaciół. My żeglarze z pewnością o nim nie zapomnimy i co roku w ramach PPJK w Mrągowie odbywać się będzie także memoriał jego imienia. Cieszę się, że w zawodach mogli uczestniczyć także żeglarze niepełnosprawni, którzy byli również ważni w jego sercu – stwierdza Mateusz Kossakowski, prezes Mrągowskiego Towarzystwa Regatowego „CZOS”.

Następna eliminacja Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa odbędzie się podczas Dni Mrągowa 3-4 lipca 2021. Dodatkowym smaczkiem imprezy będzie rywalizacja zawodników Laser Masters oraz FINN. Zawodnicy Pucharu Polski Jachtów Kabinowych będą ze sobą rywalizować z kolei już w najbliższy weekend we Włocławku w ramach Długodystansowych Mistrzostw Polski Jachtów Kabinowych.

ZAWIADOMIENIE o REGATACH

Regaty eliminacyjne

Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa 2021

Kodmet Cup, Norbud Cup

Puchar Polski Jachtów Kabinowych

Memoriał im. M. Majaka

 

 

 

 

 

ZAWIADOMIENIE O REGATACH

 

 

 

 1. Regaty zostaną rozegrane w dniach 29.V – 30.V.2021 r. na jeziorze Czos.
 2. Biuro regat, port regat : Ekomarina Mrągowo, tel. 695071192, 601681334, 609406587
 3. Organizator: Mrągowskie Towarzystwo Regatowe „Czos”, 11-700 Mrągowo, ul. Jaszczurcza Góra 6
 4. Regaty posiadają licencję Polskiego Związku Żeglarskiego.
 5. Regaty zostaną rozegrane zgodnie z Przepisami Regatowymi Żeglarstwa 2021 – 2024, zawiadomieniem o regatach cyklu Pucharu Polski Jachtów Kabinowych 2021, niniejszym zawiadomieniem oraz instrukcją żeglugi.
 6. Eliminacyjne regaty Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa zostaną rozegrane w klasach: kabinowe, otwarto pokładowe, Mariner 600 , Open.
 7. Możliwość wypożyczenia odpłatnie jachtu Mariner 600 na regaty; tel. 501638871
 8. Jako eliminacja Pucharu Polski Jachtów Kabinowych 2021 regaty zostaną rozegrane w klasach: T1, T2, T3, Open jednokadłubowe, Open wielokadłubowe.
 9. Przewiduje się rozegranie 8 wyścigów. W przypadku rozegrania więcej niż 4 wyścigów, najgorszy wynik krótkodystansowy zostanie odrzucony.
 10. Limit minimalny jachtów w poszczególnych klasach koniecznych do uznania regat za odbyte ustala się na cztery.
 11. Regaty zostaną uznane za ważne przy rozegraniu jednego wyścigu.
 12. Wpisowe do regat wynosi: 60 zł osoby dorosłe i 40 zł od dzieci i młodzieży
 13. Zapisy przyjmowane są drogą elektroniczną (druk zgłoszenia dostępny do pobrania na stronie regaty.mragowo.pl); konto do wpłat: 77 9350 0001 0261 2348 1002 0001; prosimy o potwierdzenie przelewu na e-mail: regaty.czos@gmail.com
 14. W sytuacjach wyjątkowych (obostrzenia Covid-19) biuro regat będzie czynne w dniach 28.V.2021 r. w godzinach 17.00-19.00 oraz 29.V.2020r. w godzinach 8:00 – 10:30.
 15. Instrukcja żeglugi będzie dostępna dla zawodników po zgłoszeniu się do regat i zostanie dokładnie omówiona na odprawie sterników.
 16. Organizator zapewnia nieodpłatnie:
 • slipowanie jachtów na terenie Ekomariny z użyciem ciągnika hydraulicznego
 • parking dla samochodów i przyczep (przy ul. Jaszczurcza Góra)
 • postój przy kei, sanitariaty
 1. Uczestnicy regat zobowiązani są do noszenia opasek identyfikacyjnych na czas zawodów.
 2. Nagrody:
 • Załogi klasyfikowane w klasach jachty kabinowe, otwarto pokładowe, T1, T2, T3, Open jednokadłubowe, Open wielokadłubowe na I miejscu otrzymają nagrody pamiątkowe i dyplomy. Pozostałe załogi otrzymają dyplomy.
 • Nagrody rzeczowe zostaną rozlosowane pośród uczestników regat.
 1. Załoga jachtu zgłaszająca się do regat wyraża zgodę na bezpłatne wykorzystanie przez Organizatora i sponsorów swego wizerunku, nazwiska i głosu w środkach masowego przekazu oraz w materiałach dotyczących regat w celu reklamy i promocji regat.
 2. Na jachcie podczas wyścigu powinna znajdować się taka ilość osób jaka została zgłoszona do regat. Wniosek (w formie pisemnej) o zamianę członka załogi należy złożyć przed rozpoczęciem wyścigu. Zamiana może nastąpić tylko z przyczyn losowych, za zgodą Sędziego Głównego.
 3. Wszyscy uczestnicy biorą udział w regatach na własną odpowiedzialność. Żadna z czynności wykonana lub nie wykonana przez Organizatora nie zwalnia uczestników regat od ponoszenia odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę spowodowaną przez zawodnika, lub jego jacht wynikającą z udziału w regatach.
 4. Organizator nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności za uszkodzenia sprzętu lub osób albo śmierć wynikłe w związku z regatami, przed ich rozpoczęciem, podczas lub po regatach.
 5. Ubezpieczenie: wymagane bezwzględnie ubezpieczenie OC jachtów lub sterników zgłoszonych do regat na minimum 50.000 zł. Brak ważnej polisy OC będzie skutkował nie przyjęciem zgłoszenia do regat.
 6. Kontrola sprzętu w zakresie zgodności jachtu z przepisami klasowymi może zostać dokonana w dowolnym czasie podczas regat. Osobami uprawnionymi do przeprowadzenia kontroli wielkości zadeklarowanej przez zawodnika wartości współczynnika V i oraz warunków zabudowy kabiny zgodnie z przepisami Pomiarowymi Jednokadłubowych Jachtów Kabinowych oraz składania raportów na piśmie do Komisji Sędziowskiej jest Kontroler Sprzętu Paweł Pawlicki. W przypadku protestu technicznego wymagającego wezwania dźwigu (ważenie jachtu), opłata za dźwig jest po stronie protestującego. W przypadku, gdy protest zostanie rozpatrzony pozytywnie, wówczas opłatę za dźwig ponosi protestowany. Opłata protestowa wynosi 100 zł.
 7. Sternik jachtu musi posiadać licencję amatorską lub sportową wydawaną przez Polski Związek Żeglarski
 8. Zawodnicy, wypełniając druk zgłoszenia do regat, zobowiązują się do przestrzegania wszystkich obowiązujących aktualnie zasad dotyczących przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa COVID-19 wskazanych przez GIS, MZ i MS oraz zaleceń PZŻ i poleceń Organizatora.

 

Plan regat

Piątek 28 maja 2021

17.00 – 19.00 Zapisy do regat – biuro regat Ekomarina Mrągowo

 

 

Sobota 29 V 2021

8.00 – 10.30 Zapisy do regat – biuro regat

11.00 Uroczyste otwarcie regat – port plaża miejska (przy Ekomarinie)

11.15 Odprawa sterników

12.10 Start do regat

19.30 Kolacja żeglarska

 

Niedziela 30 V 2021

Start do regat według komunikatu sędziego – biuro regat

15.00 Oficjalne zakończenie regat – port przy plaży miejskiej (przy Ekomarinie)

 

 

Oferta noclegowa dla uczestników regat i osób towarzyszących w Hotelach i pensjonatach współpracujących z MTR Czos:

 

Pensjonat Wileński

Ul. Wileńska 8a

Tel. 883 629 061

 

Hotel Anek

Ul. Roosevelta 25

Tel. 89 742 71 20

 

Hotel Mrągowo Resort &SPA

Ul. Giżycka 6

Tel. 89 743 31 01

 

Zgłoszenie-do-regat Mrągowo PPJK 2021