REgaty Mrągowo Stomasz Cup 2016

W dniu 4 czerwca 2016 roku na malowniczo położonym jeziorze Czos odbyły się drugie regaty eliminacyjne Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa 2016 – STOMASZ Cup. Była to kolejna okazja do zdobycia punktów do ogólnych klasyfikacji ŻGPM i do przybliżenia awansu do finału cyklu, który został zaplanowany na 29 sierpnia 2015 roku. Na start zgłosiło się 17 załóg z całej Polski. Tradycyjnie regaty składały się z 4 wyścigów: 3 wyścigów krótkodystansowych i jednego długodystansowego, oraz wyścigu specjalnego którego wyniki nie były uwzględniane w klasyfikacji regat.

Warunki do żeglowania wspaniałe, mocny równy wiatr, temperatura na poziomie 23-26 st. C, jaskrawe słońce. Kierunki północny i północno wschodni. Kto chciał odpocząć na łodzi, nie zaznał spokoju. Podmuchy do 5 B wymagały czujności. Sędzia Pan Dariusz Mazur rozstawił długą trasę i przez ponad 5 godzin obserwował zmagania załóg. Na start przybyło kilka nowych jednostek. W kabinach rywalizację okrasił pojedynek dwóch Tango, w otwartych Wiktor Plitkin przedstawił jednoosobową łódkę z otwarą pawężą Aero2, która dynamicznie konkurowała z Laserem Łukasza Cagara. Na starcie tłoczno, lecz bez kolizji. Przetasowania na wodzie czynił wiatr. Co jakiś czas zawodnicy ratowali się wywrotkami, aby chwilę wytchnąć. Zwaszcza wyścig długodystansowy z trasą przeszło 11 km dał sposobość solidnego pożeglowania.

Warunki wiatrowe i poniekąd trasa dały możność pokazania prędkości katamaranów. Właśnie katamarany, zwłaszcza Marka Karawajczyka – Necra dystansowały stawkę. Miło było popatrzeć na przyspieszenie łódek dla których Czos zazwyczaj jest mniej łaskawy.

W klasyfikacji jachtów kabinowych niepodzielnie królowała Delphia 24 One Design, sterowana przez Grzegorza Pieczkę oraz Błażeja Bednarczyka i Lucynę Pieczko. Drugie miejsce przypadło dla załogi Anioła: Dariusza Bałdygi, Mateusza Kossakowskiego, Julii Bałdygi, Kacpra Bałdygi i Aleksandry Kurbiedź. Ostatnie miejsce na podium wywalczyła ekipa Misji (Wojciech Chodkowski, Marta Chodkowska, Elżbieta Dąbrowska, Ryszard Dąbrowski), która do ostatniego startu walczyła o drugie miejsce. W klasie jachtów otwarto pokładowych mamy również przetasowania. Tym razem puchar za pierwsze miejsce przypadł Markowi Karawajczykowi i Justynie Olczak, którzy bezdyskusyjnie wygrali wszystkie wyścigi. Drugie miejsce zajęła kolejna ekipa startująca na katamaranie — Sebastian Jurkiewicz i Jakub Jurkiewicz. Trzecie miejsce zdobyła załoga pływająca na omedze: Marcin Dobrosielski i Maciej Ponikowski.

Na zakończenie regat odbył się jeszcze specjalny wyścig firmy STOMASZ — wyścig o ręcznie wykonane na zamówienie sponsora 3 dzwony żeglarskie, który polegał na przepłynięciu wyznaczonej w trakcie regat trasy z użyciem wszelkich możliwych żagli i środków z wyłączeniem silników. Trasa wiodła w stronę mrągowskiego molo, którenależało klepnąć ręką jednego z załogantów, wrócić na jezioro, opłynąć półwysep i wyspę kormoranów i na metę. Start i zwrot na molo dostarczył żeglarzom i kibicom mnóstwo emocji, ponieważ w stronę molo łógki płynęły podczas porywistego szkwału. Warunki wyeliminowały stosowaie pagajów, trzy załogi postawiły genakery.

Zwycięzcą największego dzwona za pierwsze miejsce zostali Marek Karawajczyk i Justyna Olczak. Drugiejsce przypadło braciom Jurkiewiczom, a najniższy stopień podium i ostatni dzwon wywalczyła ekipa Delphi 24 OD — Grzegorz Pieczko, Błażej Bednarczyk i Lucyna Pieczko.

W trakcie after party tradycyjnie już odbyło się losowanie nagród, które ufundowali sponsorzy i organizatorzy regat. Oprócz tego, organizatorzy po raz kolejny zaskoczyli wszystkich uczestników i przygotowali nocną niespodziankę. Podczas zakończenia wystąpił zespół Blues 4 Cash, którego koncert stworzył niesamowitą regatową atmosferę.

Tym razem impreza trwała krócej niż zazwyczaj, ponieważ żeglarze dostali na wodzie w kość i nie było chętnych na nocne pląsy !

Dziękujemy wszystkim kibicom za liczną obecność. Na każdych regatach przekonujemy się, że miłośników spędzania aktywnego wypoczynku na wodzie jest coraz więcej. Zapraszamy już na następne regaty eliminacyjne, które odbędą się już 18 czerwca.

_DSC0741Laureaci grupy jachtów kabinowych

_DSC0758Laureaci grupy jachtów otwartopokładowych

_DSC0775Laureaci wyścigu o 3 dzwony

[kad_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=QAhfGK1mPSE” ]