W sobotę 25 sierpnia i niedzielę 26 sierpnia  2018 odbyły się finałowe regaty cyklu Żeglarskie Grand Prix Mrągowa 2018. Impreza ŻGP Mrągowa była rozgrywana po raz piąty bez przerwy. W 2018 roku odbyły się cztery imprezy kwalifikacyjne i finał w dniu 25-26 sierpnia 2018 o nazwie Stomasz Cup / Siwik Holiday Cup 2018

Pan wice Burmistrz Tomasz Witkowicz i Komandor regat Pan Karol Góralczyk,oraz sponsor właściciel firmy Stomasz Pan Tomasz Krzywosz otworzyli zawody, a banderę podnieśli Marcin Dobrosielski i Maciej Dymerski. Sędziami zawodów byli Pani Izabela i Przemysław Świąć.

Do finału po czterech eliminacjach zakwalifikowało sie dziewięć załóg. Pięć z grupy otwartopkładowej i cztery z kabinowej (Zarząd MTR Czos zwiększył obsadę dla grupy otwartopokładowej z uwagi na zdecydowanie wyższą frekwencję podczas regat eliminacyjnych.) Na strat do finału zgłosiło się sześć załóg: cztery z grupy otwartopokładowej i dwie z kabinowej.  Część finalistów wycofała się ze startu z przyczyn losowych i zdrowotnych.

W celu wyrównania szans regaty były przesiadkowe. Przesiadki obywały się na wodzie. Łodzie pośród uczestników były losowane.

Losowanie łodzi przebiegło następująco:

Omega 6 – P.Marcinkjan

Omega 5 – T.Krzywosz

Omega 4 – K.Góralczyk

Omega 3 – S.Jurkiewicz

Omega 2 – M.Dobrosielski

Omega 1 – D.Bałdyga

Każdy ze startujących miał równe szanse na zwycięstwo, ponieważ wpływ sprzętu został zmarginalizowany. W trakcie wyścigów okazało się że dwie łodzie mocno odstają od stawki łódź nr 5 była najsłabsza, łódź nr 1 najszybsza. Szybkookazało się że ten wygra główną nagrodę który szybko popłynie na łodziach 2,3,4 i 6.

Pogoda okazała się dodatkowym przeciwnikiem startujących, prognozy się sprawdziły. Wiatr słaby i zmienny w kierunkach. W sobotę z uwagi na słaby wiatr sędziowie przesunęli start i pierwszy sygnał zabrzmiał ok 12.10 Trasa podwójny śledź. Rywalizacja wyrównana, start krótki techniczny, różnice na znakach minimalne. Po trzecim wyścigu na łodzi nr 3 doszło do awarii steru i przerwano zawody w celu usunięcia awarii. Po powrocie do portu całkowicie ucichł wiatr i dalszą rywalizację przełożono na niedzielę. Do końca pierwszego dnia  ustawiła się klasyfikacja sterników Bałdyga, Marcinkjan, Dobrosielski. Spodziewano się że właśnie spośród z tej trójki zostanie wyłoniony zwycięzca. Wieczorem podczas kolacji żeglarskiej w Cafe Estrada dokonano losowania fantów. Żeglarzom i zaproszonym gościom twarzyszył duet szantowy Jędrzej i Piotr, który został po koncercie pożegnany owacjami. Następnego dnia w niedzielę poprawiły się warunki wiatrowe. Wiatr się wzmocnił z mienił kierunek na zachodni. Od pierwszego wyścigu Marcin Dobrosielski zaatakował i wygrywając dwa ostatnie wyścigi, wygrał całe regaty wraz ze swoją załogą Maćkiem Dymerskim i Pawłem Roszkowskim. Drugie miejsce przypadło Darkowi Bałdyga, który pływał z córka Julią i synem Emilem, trzecie Pawłowi Marcinkjanowi, Tomkowi Kopciewskiemu i Rafałowi Werno. Jak podkreślili sędziowie, w tym roku rywalizacja przebiegał bardzo uczciwie i nie zanotowano ani jednej kary, oraz protestu.

Zwycięzca otrzymał pamiatkowy puchar dyplom i łódź wiosłową, oraz prawo do reprezentowania MTR Czos w Ogólnopolskich Regatach Żeglarskich o Puchar Prezesa PZŻ, które odbędą się wiosną 2019.

Pozostali uczestnicy otrzymali również puchary i dyplomy, które ufundował Starosta Mrągowski. W uroczystym zakończeniu  ŻGP Mrągowa 2018 udział brali Pan Burmistrz Mragowa Tomasz Witkowicz, oraz w imieniu Staorsty Mrągowskiego Pan Marek Szmigiel. Dziękujemy wszystkim osobom, instytucjom, organizacjom i firmom za udział i pomoc w tworzeniu Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa 2018.

Zarząd i członkowie MTR Czos